Svi celicni kotlovi su isti, bilo na pelet ili kombinovani. Kotlovi koji se koriste na pelet, bilo integrisani ili kombinovani sa gorionikom ne stradaju cesto jer pelet nema vlage i nije agresivan, zatim u vecini slucajeva na takvim sistemima postoji mesni ventil koji obezbedjuje kotlu visoku radnu temperaturu.
Kod celicnih tropromajnih kotlova koji se loze ugljem i drvetom obicno se desava da procure brzo jer gorivo nije suvo, kotao se ne lozi na visokim temperaturama, ne postoji mesni ventil, kotlovska pumpa itd.
Jedini kotlovi koji su dugotrajni su liveni.
Takav je Viadrus, Sime solida, Ferrolli liveni, Radijator Zrenjanin...
Liveni kotlovi su bolji od celicnih za ugradnju gorionika, ali imaju manje iskoriscenje kada se lozi drvo i ugalj.
Najbolji su oni koji su predvidjeni samo za gorionike, a takvima je najslicniji Buderus, Ferrolli i Viadrus. Buderus liveni kotlovi koji su predvidjeni za gorionike na gas i na naftu su najbolji na svetu, ali su jako skupi.
U njih se ne moze loziti drvo, ali postoje i Buderus kotlovi sa gornjim vratima za lozenje drva.
Medjutim taj kotao nije bolji od Viadrusa U22LP na kojem su Cesi radili i uz pomoc seta za povecanje iskoriscenja u vidu dodatnih livenih pregrada i samota, kao i turbulatora, uspeli da iskoriscenje i kvalitet sagorevanja dovedu na visok nivo sto se tice gorionika.
Ali, ako se sistem uradi onako kako sam ga ja uradio na onoj slici koju sam vam poslao, bilo koji kotao ce da traje minimum 15 godina ako se koristi na pelet, a i ako se lozi po propisu, ne ispod 65 stepeni.
Sto se tice iskoriscenja kotla, priblizno isto iskoriscenje imaju integrisani kotlovi i kombinovani sa gorionikom, samo sto su integrisani konstruisani tako da se lakse ciste i imaju neka malo finija resenja.
Ja sam odabrao za sebe drugu kombinaciju, dakle kombinovanu.
Viadrus sa gorionikom je po meni idealna kombinacija, ugradio sam sebi, a i svima toplo preporucujem.