0 glas
Analiza Biomax Miraja Peleta
Pozdrav svima,

Napraviću nekoliko testova sa Biomax Miraja peletom i okačiti ovde rezultate.
april 23, 2017 u Iskustva sa Peletom - Miruda | 3,670 pregleda

1 Odgovor

0 glas

Biomax Miraja pelet odbija da nabubri u vodi.
Posle 4 minuta promućkao sam pelet u čašici vode.
Biomax sam morao prstima dobro da izgnječim pošto je ostao dosta čvrst nakon 8 min u vodi.

Prvi pelet koji sam ikad koristio bio je Biomax Miraja.
Nije ostavljao šljaku, pepela standarno.
Pokazao se kao odličan, samo sam ga skupo platio :(.
Inače to je mešavima bukva-čamovina.
Spalio sam 2500kg.

Još jedan test u slikama :)

odgovor april 23, 2017 - Miruda
Ako smem da pitam, koji cilj ovakvih upoređivanja sa čašom? Svaki pelet će da potone i da se raspadne. Pokušavam da shvatim suštinu upoređivanja. Po meni, jedino ima smisla upoređivanje sagorevanja peleta, što u labaratorijskim uslovima, što u praktičnim. Praktični pod uslovom da se za svaki pelet koriste parametri koji najviše odgovaraju toj vrsti peleta.
Ja lično nemam nikakav cilj u tom pogledu. Meni je zanimljivo da vidim kako se pelet raličitih proizvođača ponaša dok je natopljen u vodi. Kad se raspadne može se videti koliko ima komadića drveta, a koliko prašine. Raspadanje peleta u vodi ili ne raspadanje pokazuje koliko je pelet čvrsto sabijen tj. kvalitetno presovan. Ako ti je kesa peleta puna prašine znači da taj pelet nije dovoljno dobro presovan i ima manji udeo drvenih komadića, a veći drvene prašine "brašna".
Ne raspada se svaki pelet. Neki se raspadne već u kesi kad ga dohvati vlaga. A neki u čaši vode može da stoji više minuta možda i čitav sat i kad ga izvadiš i dalje se ne raspada dok ne izvršiš pritisak. Takvih peleta je malo!

U nazivu ove teme se pominje kvalitet peleta. Ne namećem se niti želim nešto da postignem. Samo sam hteo sa svima u ovoj temi da podelim ta saznanja. Ako smeta neću više ništa objavljivati. Nisam stručnjak za pelet niti želim da postanem.

Možda je nekome nekad bio cilj da se ljudi izmanipulišu. Meni ne! Ja sam potrošač!
Prašina u džakovima ne mora da bude zbog slabijeg presovanja peleta. Može da je bude ako nije bilo faze otprašivanja pre pakovanja. Najveći deo "prašine" nećete ni videti u čaši jer se rastvorio u vodi i pašće na dno čaše posle dužeg vremena. Taj test sa čašom se koristi za "kućno" eksperimentisanje i može da kaže da li je pelet veće ili manje gustine od vode ili eventualno da prilikom sušenja raspadnutog peleta utvrdite da li je u pitanju pelet od drveta ili nekog drugom materijala. Ne kažem ni ja da sam "stručnjak" za pelet, nego samo želim da Vam ukažem kakve rezultate da očekujete od takvog eksperimenta. Pozdravljam svako upoređivanje, testiranje radi dobijanja konkretnih rezultata. Sve najbolje u daljem testiranju. Potrošač je uvek u pravu :)

Povezana pitanja

Postavi Pitanje