0 glas
Razlika izmedju novog modela AC i starijeg modela MC - KEPO
Da li je razlika izmedju novog model AC i starijeg modela MC , samo u automatskom ciscenju gorionika i nesto izmenjena vizualni izgled ili ima jos nekih razlika u konstrukciskom pristupu i poboljasnju ?
Na slikama se vidi da je "posuda gde sagoreva pelet" nesto drugacija,odnosno niza-manja.
mart 25, 2017 u Peći na pelet - anon3017188 | 2,238 pregleda

1 Odgovor

0 glas
Razlika izmedju AC i MC serija je u posudama za pepeo (AC tri manje, MC jedna velika), i automatskom ciscenju gorionika. Savremeni kotlovi na pelet se podrazumevaju sa automatskim ciscenjem gorionika.

Gorioniku kao jednom od najbitnijih detalja na kotlu, nije isto ako čeka tebe da ga ocistis, ili ako zna da se svakodnevno sam čisti 2 - 3 puta / 24h.
Mnogo sigurnije i bolje sagorevanje, bolje iskoriscenje energije, manje naslage na kotlu, i neuporedivo veci komfor za korisnika.
Sami vidite da je sljaka od loseg kvaliteta peleta, svaka druga tema na forumu. Sa samociscenjem ovaj problem Vas ne zanima. Iskljucivo vodite racuna da li pepeo prosuti sedmi ili deseti dan u zavisnosti od potrosnje.

Kad se gorionik sam ocisti?

Pri svakom gasenju kotla ako je ukljucen stand by mod, gorionik se ocisti i spreman je za sledecu potpalu.

Ako nije ukljucen stand by mod, tj. ako se kotao ne gasi kada mu sobni termostat da signal vec odlazi u modulat, onda se programira kotao da se 1 do 2 puta u toku 24h izgasi na 15 min i ponovo nastavi rad, i time ocisti gorionik.

Sto se tice zvuka koji se cuje. To su odsecana tri udaraca koja prenose zvuk na instalaciju. Moze da se napravi i besumno ciscenje, ali jedan sistem je preskup, a drugi lose ocisti. U ostalom, lakse mi je da cujem tri udarca za 30 sek, nego da idem u kotlarnicu da cistim gorionik.
Ovaj sto se cuje, fenomenalno ocisti komplet gorionik ( i resetku i zidove gorionika).

Kod mene se kotao gasi uvece u 23.00h, pa kad cujem u instalaciji da se kotao ocisti to mi opomena da treba da krenem na spavanje. Ne treba mi sat. :) Deca i zena i ne obracaju paznju.

Zadnjih 3 godina kod mene u stanu koristio sam MC seriju, a ove prvi put AC. Do sada sam potrosio oko 5-6 tona peleta. Ni jednom nisam sisao u kotlarnicu da vidim sto se ugasio kotao zbog pretrpanog gorionika, tj. loseg sagorevanja.

Nece ni MC da dodje u tu situaciju, ali pod uslovom da ga neko svakodnevno nadgleda i ako je krenuo da gomila pelet, onda se gasi kotao, saceka 15 min da se ohladi, posto je jos vruc gorionik obavezno rukavice ili neke motorcangle, pa istrses u kantu, pa srafcigerom malo sastruzes naslage, i ponovo ga vratis u kotao. Ima posla i prasine, da se ne lazemo.

Naravno, ako je pelet dobrog kvaliteta ovoga nema, ali i kod njega posle 3-4 dana ipak treba stopirati kotao i detaljno ocistiti gorionik.

Nadam se da sam bio jasan i u speo da Vas ubedim da 35.000 din na kompletnu investiciju ima smisla uloziti. :)

Ako ima jos nesto nejasno, pitajte.

Pozdrav
odgovor mart 26, 2017 - kepo01
Kepo kotlovi poseduju CE sertifikat koji je radio TUV Rheinland u labaratoriji u Poljskoj, i time im je omoguceno prisustvo na evropskom trzistu.
U Srbiji je radjeno ispitivanje LVD i EMC na Masinskom fakultetu u Nisu.
Proizvodnja poseduje ISO 9001:2000
Niko od ove dve institucije nije insistirao na ispitivanju buke.

Povezana pitanja

Postavi Pitanje